środa, 7 stycznia 2015

12 przykazań długiego życia z 1942r.

Witajcie
Święta już za nami.. Mało było mnie na blogu w tym czasie i w ogóle w świecie wirtualnym, odpoczęłam i starałam się jak najlepiej przeżyć ten wspaniały czas jakim są święta Bożego Narodzenia. Wcześniej przygotowałam kilka prezentów pod choinkę dla rodziny i znajomych,w których były mnw. moje herbatki, przetwory, ciasteczka i świąteczne zawieszki decoupage. Uwielbiam dawać prezenty.. :) Powysyłałam kilka kartek z życzeniami, a przed samą Wigilią siedziałam do wieczora w kuchni i piekłam ciasteczka ( mnw. z przepisów Madzi z bloga Zapach wspomnień ) Wieczorami odpalałam mój gramofon bambino i słuchaliśmy pięknych kolęd i pastorałek Ireny Santor. Ubrałam też naszą pierwszą wspólną piękną choineczkę, jak się zrobi cieplej mamy w planie ją posadzić, zobaczymy co z tego wyjdzie. Okres przedświąteczny i same Święta jest jak dla mnie jednym z najwspanialszych dni w całym roku..Na chwilę czas tak jakby wolniej płynie..

kartka z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowie

Ostatnio wpadła mi w ręce książka, która niewątpliwie jest jednym z najcenniejszych rodzinnych pamiątek jakie mamy. Jest to kalendarz chrześcijański z roku 1942 zakupiony w Stanach, w którym znajduje się tak wiele wspaniałych wiadomości, porad, cytatów, informacji historycznych opisanych tak świetnym prostym i kulturalnym językiem. Postanowiłam przytoczyć Wam jedną ze stron, na której znajduje się 12 przykazań długiego życia,  niektóre z tych rad chcę wdrożyć jako postanowienia na Nowy Rok 2015.. Może któraś z Was też coś znajdzie dla siebie :)

1. Staraj się jak najdłużej przebywać w zdrowym, świeżym powietrzu, a w szczególności jeśli nie jest zbyt upalnie w świetle słonecznym.

2. Mięso jadaj tylko raz na dzień i to w umiarkowanej ilości. Na pożywienie składać się powinno głównie mleko, jaja, zboże, zielone jarzyny, masło, ser i owoce. Co trzeci miesiąc unikaj w ogóle spożywania mięsa. Potrawy spożywane przed połknięciem dobrze przeżuwaj w zębach.

3. Codziennie bierz krótką kąpiel, a przy dobrym obiegu krwi przydałaby się raz na tydzień kąpiel w łaźni.

4. Raz na tydzień zażyj łagodnego środka czyszczącego, ziołowego.

5. Noś przewiewne ubranie, a najlepiej bawełniane. Tylko zimą nosić możesz wełnianą spodnią bieliznę. Kołnierzyk przy koszuli powinien być miękki, kapelusz i ubranie letnie niechaj ma barwę jasną -  a zimową ciemną. Noś zawsze półbuciki.

6. Kładź się bardzo wcześnie spać i bardzo wcześnie wstawaj.

7. Sypiaj, jeżeli lekarz ci na to pozwoli przy otwartym oknie, a w każdym razie w ciemnym, cichym pokoju. Sen nie powinien nigdy trwać krócej, jak sześć i pół godziny, a nie dłużej jak siedem i pół godziny u mężczyzny, a u kobiety osiem i pół godziny.

8. Raz na tydzień przez jeden dzień zupełnie odpoczywaj. O ile możności czas od soboty do poniedziałku spędzaj na wsi, lub w górach.

9. Unikaj irytacji i wzburzenia. Nie poddawaj się troskom i nie rozmawiaj o nieprzyjemnych rzeczach.

10. Zachowaj umiarkowanie w uciechach zmysłowych. Żeń się, a jeżeli owdowiejesz, żeń się po raz wtóry lub wychodź za mąż.

11. Unikaj zbyt ogrzanych lokali, a w szczególności mieszkań ogrzewanych parą lub posiadających złą wentylację.

12. Zachowaj umiarkowanie w spożywaniu alkoholu, kawy, herbaty i tytoniu. "


pozdrawiam wszystkich zaglądających w me skromne progi! :)

8 komentarzy:

 1. Rady na pewno praktyczne i dziś :) Wszystkiego Dobrego!

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawe rady, zwłaszcza dziesiąta:)
  A tak na poważnie pięknie opisałaś swoje święta, życzę takich co roku:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję Ci bardzo za pocieszające słowa. Zajrzę na pewno do tej pozycji, może faktycznie humor mi się choć troszkę poprawi.
  A co do pieska - ja również przeżywałam to samo co ty:(( Również po 12 latach musiałam się pożegnać ze swoim psiaczkiem - miała raka:(( Potem zdecydowałam się właśnie na króliczka.

  Pozdrawiam Małgorzata

  OdpowiedzUsuń
 4. hehe chciałabym choć kilka porad wcielić w życie .... może ta o wcześniejszym położeniu się spać :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wszystkiego dobrego na ten Nowy Rok , przykazania aktualne do dziś. Pozdrawiam cieplutko.

  OdpowiedzUsuń
 6. Rady rzeczywiście cudowne :) rozbawiła mnie ta o noszeniu zawsze półbucików :)

  Moc pozdrowień i uścisków w Nowym Roku!

  OdpowiedzUsuń
 7. To ci dopiero poradnik...bardzo mi się spodobał podpunkt 8 o odpoczynku...ro bardzo ważne byśmy zawsze wypoczęci wracali do naszych zadań, tylko skąd brać na to czas...wiem, wiem wystarczy dobra organizacja:), której właśnie się uczę:)
  Pozdrawiam :) Aga z Różanej Ławeczki

  OdpowiedzUsuń